HISTORIA FIRM KURIERSKICH

Firmy kurierskie powstały w celu zaspokojenia rynkowych potrzeb w zakresie szybkiego i bezpiecznego przekazywania przesyłek . Podstawowym zadaniem firm kurierskich jest niezawodne dostarczanie przesyłek, paczek i dokumentów w jak najkrótszym czasie
do wskazanego przez nadawcę odbiorcy. Z usług tych korzystają zarówno firmy jak i osoby prywatne.

Historia przesyłek w Polsce sięga XVI wieku, ale dopiero po II wojnie światowej powstały państwowe firmy transportowe i spedycyjne, które zajmowały się obsługą hurtowego transportu, przy czym były to wyspecjalizowane firmy, oferujące specjalistyczny zakres usług.

W Polsce głównym, a właściwe jedynym dostawcą przesyłek do lat 90-tych była państwowa firma „Poczta Polska”. Dopiero po tym czasie zaczęły powstawać prywatne firmy kurierskie, które dzięki wzajemnej konkurencji zaczęły spełniać oczekiwania klientów.

W 1996 roku powstało ogólnopolskie Forum Przewoźników Ekspresowych (FPE) zrzeszające firmy kurierskie, ekspresowe i pocztowe. Organizacja ta miała na celu uregulowanie zasad działania rynku przesyłek ekspresowych oraz reprezentowanie interesów polskich firm kurierskich. Członkami Forum są m.in. DHL, FedEx, UPS, GLS, TNT i Siódemka. Forum Przewoźników Ekspresowych współpracuje
z europejską organizacją reprezentującą interesy branży przesyłek ekspresowych - European Express Assotiation oraz z International Express Carriers Conference (IECC). Od 1997 roku stopniowo zwiększano możliwości powstawania firm zajmujących się usługami kurierskimi. Obecnie jest pełna liberalizacja rynku w tym zakresie.

Ostatnio wyświetlane firmy: